Na co zwrócić uwagę przy instalacji fotowoltaicznej?

instalacja fotowoltaiczna

Najczéściej zadawane pytania.

Pytania na które warto sobie odpowiedzieć przed zainstalowaniem instalacji fotowoltaicznej.

Warto zorientować się, czy połać dachowa, na której zamierzamy zamontować panele, po pierwsze ma dostateczną powierzchnię, a po drugie czy jest skierowana na południe.

Kierunek południowy jest uznawany za najbardziej optymalny, choć nie jest to czynnik warunkujący możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej.

Na każdej karcie katalogowej powinna się znaleźć informacja o mocy oraz sprawności modułów fotowoltaicznych.

Moc modułu to czynnik wpływający bezpośrednio na ilość modułów, które trzeba zamontować w celu pokrycia zapotrzebowania na prąd w danym budynku.

Z kolei sprawność da nam odpowiedź na pytanie, ile odebranego słonecznego światła zostanie przekształcone na prąd. Sprawność modułów najczęściej waha się między 18% a 21%.

Licznik dwukierunkowy ma za zadanie zliczać, ile energii wygenerowała instalacja fotowoltaiczna, a ile energii zostało pobranej z sieci. Koszt instalacji takiego licznika, a także zabezpieczeń pokrywa operator systemu dystrybucyjnego.

Falownik często jest nazywany “sercem i mózgiem” systemu fotowoltaicznego. To urządzenie jest odpowiedzialne za przekonwertowanie prądu stałego na prąd zmienny.

Wyprodukowaną przez instalacje fotowoltaiczną energię elektryczną zużywasz w pierwszej kolejności na własne potrzeby.

W przypadku niewykorzystania energii trafia ona do sieci, która staje się swego rodzaju magazynem energii. Zbilansowanie nadwyżki energii z energią pobraną z sieci jest możliwe dzięki licznikowi dwukierunkowemu.

fotowoltaika - co warto wiedzieć

Panele fotowoltaiczne - cena. Ile kosztuje przydomowa instalacja?

Fotowoltaika to jeden ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Jest to jednak dosyć kosztowna inwestycja dla wielu polskich gospodarstw domowych. Co należy brać pod uwagę porównując ceny paneli? Ile orientacyjne trzeba wydać na przydomową instalację?

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych:

1. Ogniwa monokrystaliczne

To drogie, wykonane z jednego większego krzemu ogniwa, które cechują się bardzo ciemną, niemal czarną barwą, a wielokątowy kształt sprawia że pokrywają niemal w całości panel fotowoltaiczny. Sprawność monokrystalicznych ogniw wynosi 18-22%, a ich wysoka cena jest wynikiem drogiego półprzewodnika stosowanego w procesie ich produkcji.

2. Ogniwa polikrystaliczne

Tego rodzaju ogniwa powstają z wykrystalizowanego krzemu. W porównaniu do ogniw monokrystalicznych cechują się niższą sprawnością na poziomie 14-18%, a do tego są tańsze w procesie wytwarzania. Ogniwa mają kształt prostokątny i są odporne na zewnętrzne czynniki.

3. Ogniwa amorficzne

Ogniwa te są produkowane z amorficznego, nie wykrystalizowanego krzemu. Ich sprawność mieści się w przedziale 6-10%. Mają bordowy albo brązowy kolor, a na panelu na próżno można szukać widocznych kryształów krzemu.

Moduły CdTE

W przypadku tych ogniw wykorzystuje się półprzewodnik tellurku kadmu CdTe. Panel przeważnie jest zbudowany z jednego ogniwa i cechuje się korzystnym stosunkiem kosztu do mocy. Ich sprawność utrzymuje się na poziomie 10-12%.

Moduły CIGS

Ogniwa te powstają z mieszaniny następujących półprzewodników: miedzi, ind, gal i selen. Najczęściej moduł skonstruowany jest z jednego ogniwa, a jego sprawność deklarowana przez producentów mieści się w przedziale 12-14%.

Panele fotowoltaiczne - cena zależy od…

Dokonując porównania ofert paneli fotowoltaicznych nie można skupiać się tylko i wyłącznie na cenie za sztukę. Oceniając warto zwrócić uwagę na kilka czynników, a jednym z najistotniejszych jest moc maksymalna podawana w Wp (Watt peak, Watt w szczycie).

Dzięki temu parametrowi można oszacować, ile dany panel jest w stanie wyprodukować energii elektrycznej – zakładając korzystne warunki atmosferyczne (odpowiednia ilość promieni słonecznych i wysokość temperatury). Moc paneli sumuje się i tak przykładowo 4 połączone ze sobą panele o mocy po 250 Wp dają łącznie 1 kWP (1 k – 1 tysiąc).

W teorii nieruchoma instalacja fotowoltaiczna o takiej mocy powinna wytworzyć w skali roku około 1000 kWh. W praktyce może to wyglądać nieco inaczej, bowiem jest to uzależnione od wielu czynników, które trudno przewidzieć (m.in. liczba słonecznych dni w ciągu roku).

Porównując oferty paneli fotowoltaicznych warto obliczyć cenę za Wp. Generalnie, im większa instalacja, tym stosunek PLN/Wp będzie bardziej korzystny. Trzeba mieć jednak na uwadze sprawność ogniw oraz jakość zastosowanych materiałów. Aby wynik porównania był wiarygodny należy brać pod uwagę panele o identycznej wielkości. Przeważnie mniejsza wydajność wiąże się z lepszą wartością PLN/Wp, ale wówczas zachodzi konieczność zainstalowania na dachu większej ilości paneli. Dlatego też w przypadku jego ograniczonej powierzchni trzeba zainstalować droższe ogniwa.

Producent/modelLG365Q1C-A5JA SOLAR 320Wp PERCAMERISOLAR AS-6P30TrinaSolar TSM- PD05
Typmonokrystalicznymonokrystalicznypolikrystalicznypolikrystaliczny
Moc365 Wp320 Wp280 Wp270 Wp
Cena1550 zł629 zł435 zł570 zł
PLN/Wp4,251,991,552,11
Nie tylko cena za Wp

Ceny paneli fotowoltaicznych mogą się znacznie od siebie różnić. Przyczyną tego stanu rzeczy jest ich jakość, co ma swoje odzwierciedlenie w gwarancjach producenta. Niekiedy firmy proponują tańsze modele paneli fotowoltaicznych, co oczywiście wiąże z niższą jakością, mniejszą wydajnością całej instalacji czy stratą efektywności.

Ten ostatni, to tylko pozoru mało istotny parametr. Wraz z upływem lat, każdego rodzaju panele fotowoltaiczne tracą na wydajności. Producenci zazwyczaj dają gwarancję, że po 25 latach (niekiedy po 30 latach) użytkowania panele będą wykazywać się określoną w procentach efektywnością. Choć różnice w poziomach utraty wydajności na rok pomiędzy poszczególnymi panelami mogą niewielkie, to koniec końców mogą mieć znaczenie dla opłacalności całej inwestycji.

Producent/modelLG365Q1C-A5JA SOLAR 320Wp PERCAMERISOLAR AS-6P30TrinaSolar TSM- PD0
Spadek mocypo 25 latach do 83,6%po 25 latach 81,4%po 30 latach do 80,6%po 25 latach do 80%

Należy tutaj także podkreślić, że tak naprawdę nikt nie wie, jak długo po okresie gwarancji zakupione przez nas panele będą nadal produkować energię.

Co jeszcze składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Ogniwa fotowoltaiczne to oczywiście nie jedyny koszt, który trzeba ponieść chcąc zamontować na dachu czy gruncie instalację fotowoltaiczną. Oprócz tego należy zakupić falownik (inaczej inwerter, przetwornica), konstrukcję nośną oraz okablowanie. Oczywiście do tego dochodzą także koszty robocizny – montażystów oraz elektryków.

Inwerter, czyli drugi pod względem kosztów element instalacji, odpowiada za zamianę prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd zmienny. W zależności od przeznaczenia instalacji wyróżniamy dwa rodzaje falowników: wyspowe (brak podłączenia do sieci elektroenergetycznej) oraz sieciowe (podłączenie do sieci elektroenergetycznej). W przypadku domów jednorodzinnych stosuje się przeważnie inwertery łączące.

To bardzo ważne urządzenie, bez którego system po prostu nie będzie działać. Ma krótszą żywotność od paneli, dlatego wybierając go warto brać przede wszystkim pod uwagę długość oferowanej przez producenta gwarancji albo usługę serwisu przedłużającą okres gwarancji.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Koszt zakupu oraz montażu całej instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony m.in. od rodzaju paneli fotowoltaicznych, trudności ich założenia oraz zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na energię. Zakładając, że typowa polska rodzina zużywa w skali roku około 4 tys. kWh, to aby wytworzyć taką ilość przydomowej elektrowni słonecznej, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 20-40 tys. zł.

Dodaj komentarz

Wybierz firmę z Oferteo i zgarnij nagrodę!

Weź udział w naszym czerwcowym konkursie i wygraj weekend dla dwojga w Hotelu Bania **** Thermal & Ski.
Co miesiąc masz nową szansę na wygraną.